Back

ⓘ Сејдо Бајрамовић




                                     

ⓘ Сејдо Бајрамовић

Сејдо Бајрамовић, учесник Народноослободилачке борбе, друштвено-политички радник СФРЈ, СР Србије и САП Косова. У завршној фази политичке кризе у СФРЈ био је члан Председништва СФРЈ, као представник АП Косово и Метохија, од пролећа 1991. до пролећа 1992. године.

                                     

1. Биографија

Као учесник Народноослободилачке борбе, Сејдо Бајрамовић је 1943. године постао члан Комунистичке партије Југославије. Током војне службе у Југословенској народној армији стекао је подофицирски чин заставника прве класе. Као друштвено-политички радник, обављао је различите функције, од општинских до покрајинских органа управе. Од 1990. године био је члан Социјалистичке партије Србије. На првим вишестраначким изборима у Србији 1990 изабран је за народног посланика, као кандидат СПС.

У време заоштравања политичке кризе, Сејдо Бајрамовић је као поборник очувања СФРЈ и противник албанског сепаратизма уживао знатан углед међу покрајинским функцинерима на Косову и Метохији. У марту 1991. године, када је Риза Сапунџију разрешен дужности члана Прадседништва СФРЈ из АП Косово и Метохија, одлуком Народне скупштине Републике Србије од 21. марта за новог чкана ПСФРЈ из АПКМ изабран је Сејдо Бајрамовић, који је дужност преузео у мају, након потврде избора и полагања заклетве. У време ескалације југословенске кризе током лета и јесени 1991. године наставио је као члан Председништва СФРЈ да се залаже за очување Југославије, због чега је био жестоко нападан од стране словеначких, хрватских и албанских сепаратиста.

Након проглашења Савезне Републике Југославије у априлу 1992. године, наставио је са осталим члановима Председништва да врши дужност привременог колективног шефа државе до званичног ступања Добрице Ћосића на дужност Председника СРЈ у јуну 1992. године.

Његов син поручник Драган Бајрамовић погинуо је 8. маја 1992. између села Клепци и Вишићи на чапљинском ратишту.

                                     
  • комуниста Југославије Србин СР Србија Социјалистичка партија Србије Сејдо Бајрамовић в. д. 15. мај 1991. 30. јун 1991. Социјалистичка партија Србије СР
  • партије Србије председник Председништва СФРЈ Период 15. мај 1990 - 15. мај 1991. Претходник Јанез Дрновшек Наследник Сејдо Бајрамовић в. д Стјепан Месић
  • 1990. преузела дужности распуштене Скупштине САП Косово Сејдо Бајрамовић од 1991 Бајрамовић је 16. маја 1991. изабран за члана Председништва СФРЈ Чланови
  • Председништва СФРЈ 30. јун 1991 - 6. децембар 1991. Председник владе Анте Марковић Претходник Борисав Јовић Сејдо Бајрамовић в. д Наследник Бранко Костић

Users also searched:

...