Back

ⓘ Адмирал флоте Совјетског Савеза




                                     

ⓘ Адмирал флоте Совјетског Савеза

Адмирал флоте Совјетског Савеза је у пракси био највиши војни чин у морнарици Совјетског Савеза. Највиши чин у теорији је био генералисимус Совјетског Савеза, који је уведен за Стаљина, и он је био једина особа са овим чином. Еквивалент овом чину је чин маршала Совјетског Савеза.

Од маја 1945. до 3. маја 1955. године, чин "Маршал Совјетског Савеза" је изједначен са чином Адмирал флоте. Чин Адмирал флоте Совјетског Савеза је уведен указом Президијума Врховног Совјета СССР од 1955. године, а укинут је 1991. године. Носиоци овог чина су добијали и "Маршалску звезду". Етимолошки овај чин је сматран Маршалом морнарице и био је еквивалент америчком чину Адмиралу морнарице Сједињених Америчких Држава ".

По увођењу овог чина само два адмирала флоте Николај Кузњецов и Иван Исаков су унапређени у овај чин. За мање од годину дана Кузњецов је био 1956. године деградиран до чина вицеадмирала из политичких разлога рехабилитован постхумно 1988. године а Исаков је остао једини Адмирал флоте Совјетског Савеза све до своје смрти 1967. Адмирал флоте Сергеј Горшков је 1967. године унапређен као трећи и последњи Адмирал флоте Совјетског Савеза. Горшков је умро 1988. године и до распада Совјетског Савеза више није било унапређења у овај чин.

Године 1991. након распада Совјетског Савеза било је покушаја да се уведе чин "Адмирал флоте Руске Федерације којим би се наставила традиција и који бих био еквивалент чину маршала Руске Федерације међутим то никад није остварено. Униформа са ознакама адмирала флоте Руске Федерације је по одбијању пројекта од 1993. године, поклоњена "Музеју оружаних снага" Русије у Москви, и налази се поред униформе Генералисимуса Совјетског Савеза.

                                     

1. Списак адмирала флоте Совјетског Савеза

  • Николај Кузњецов 1902 - 1974, постављен 3. марта 1955. деградиран до вицеадмирала 17. фебруара 1956. а рехабилитован 26. јула 1988.
  • Сергеј Горшков 1910 - 1988, постављен 28. октобра 1967.
  • Иван Исаков 1894 - 1967, постављен 3. марта 1955.
                                     
  • Комбиноване флоте адмирала Јамамоте, формулисање ефективне стратегије је било спречено, а стратегија није била завршена до априла 1942. Адмирал Јамамото
  • стратешка офанзива црвеноармејске 2. ударне армије и 8. армије и Балтичке флоте против немачког армијског одреда Нарва и естонских копнених јединица у Естонији
  • 096 становника. Од 6. маја 1985. носи почасно звање Града хероја Совјетског Савеза а признање је добио захваљујући херојском отпору његових становника
  • рата. Улазак Совјетског Савеза у рат био је важан фактор у одлуци јапанске владе да се преда безусловно, јер је показао да Совјетски Савез није спреман
  • одликован 14. маја 1945. године. Иван Степанович Исаков адмирал флоте и херој Совјетског Савеза СССР одликован 8. јуна 1946. године Николај Димитријевич
  • генерала и адмирала генерал - мајор контраадмирал, генерал - потпуковник вицеадмирал, генерал - пуковник адмирал генерал армије адмирал флоте и генерал
  • се производи у ограниченом броју од 1992. године, а након распада Совјетског Савеза смањење се руска морнарица, па је само произведено 24 авиона. Покушај
  • представила немачка флота Жеље да имају сличне бродове, изразиле су владе Сједињених Америчких Држава, Јапана, Холандија, а посебно Совјетског Савеза и одобриле

Users also searched:

...