Back

ⓘ Михаило Грујић




Михаило Грујић
                                     

ⓘ Михаило Грујић

Михаило, 29. јул/11. август 1861 - Плашки, 21. фебруар/6. март 1914) је био епископ Српске православне цркве.

                                     

1. Световни живот

Михаило у свету Милош Грујић рођен је 11. августа 1861. године у Краљевчанима од оца Петра, учитеља, и мајке Милке. Основну школу завршио је у Петрињи, гимназију у Загребу 1872-1880 и после положеног првог државног испита на правном факултету у Загребу, уписао се у Карловачку богословију и завршио је 1886. године. Рукоположен је као ђакон и презвитер у целибату 1887. године и постављен за администратора парохије у Меченчанима. Почетком 1889. године постављен је за чиновника при епархијској управи у Плашком, али је убрзо морао напустити то место.

                                     

2. Монашки живот

Пошто се априла 1889. године замонашио у манастиру Гомирју, добивши име Михаило, администрирао је манастирском парохијом Мариндол-Бојанци, где је био и учитељ. Изненада 1890. године постаје професор Богословије у Сремским Карловцима, а 15. октобра 1891. године бива изабран за епископа горњокарловачког.

                                     

2.1. Монашки живот Епископско звање

Као архимандрит крушедолски посвећен је за епископа у карловачкој Саборној цркви 27. децембра 1891. од патријарха српског Георгија и епископа вршачког Нектарија и пакрачког Мирона.

Као епархијски епископ био је врло строг, енергичан и радан и на сваком кораку је бранио потребе Српске православне цркве. За живота на епископа Михаила гледало се као на човека барона Куена Хедерварија. Тако је после његове изненадне смрти пронађено преко хиљаду копија писама којима је посредовао у Бечу и Загребу за све оне Србе који су били у некој невољи. Да су та писма, којом срећом, била објављена пре Другог светског рата, епископ Михаило би био представљен у сасвим другом светлу.

После насилне смрти патријарха српског Лукијана 1913. године, епископ Михаило је био постављен за администратора Карловачке митрополије 14. октобра 1913. године, а после смењивања са те дужности од стране аустроугарских власти дата дужност припала је најстаријем по посвећењу епископу пакрачком Мирону.

Умро је у најбољим годинама, 6. марта 1914. године у Плашком и сахрањен у Саборној цркви у Плашком.



                                     
  • Мирка Грујић 1869 1940 добровољна болничарка током Првог светског рата Михаило Грујић 1861 1914 епископ Српске православне цркве Никанор Грујић 1810 1887
  • Јеврем Грујић Даросава, 8. новембар 1826. или 1827 Београд, 15. септембар 1895 је био српски политичар, министар и дипломата. Родио се Јеврем у јесен
  • Михаило В. Вујић Београд, 26. октобар 7. новембар 1853 - Сушак, 1 14. март 1913 је био професор економије, министар и политичар. Завршио је филозофију
  • Насеље је према попису становништва из 2011. године имало 63 становника. Михаило Грујић епископ Српске православне цркве Попис становништва 2011. Државни
  • Прва влада Саве Грујића је била на власти од 31. децембра 1887. до 26. априла 1888. године. Сава Грујић је образовао прву радикалску владу током владавине
  • Кнез Михаило је у октобру 1860. саставио овако своје прво министарство: Филип Христић кнежевски представник и министар иностарних дела Јеврем Грујић министар
  • Њихов унук је генерал Сава Грујић председник министарског савета владе и државног савета и посланик. Илићи - Грујићи су пореклом из сјеничког краја
  • године Син среског начелника Пантелије Грујића је Јеврем Грујић 1826 - 1895 Детаљније: Јеврем Грујић Јеврем Грујић 1826 - 1895 је студирао и завршио студије
  • понашају као према детету и да га истискују из државне управе. Докићев заменик Грујић није успео да успостави равнотежу између Скупштине и краља чији су се прерогативи
  • Перић Михаило С. Петров Јелисавета Ч. Петровић Живоин Пиперски Васа Поморишац Вера Поповић - Божичковић Зора Поповић Мирко Почуча Божа Продановић Михаило Протић
  • Шеста влада Саве Грујића је била влада Краљевине Србије од 8. фебруара до 10. децембра 1904. Српске новине, 27. јануара 1904. Српске новине, 28. новембра
  • Трећа влада Саве Грујића је била влада Краљевине Србије од 16. марта 1890. до 11. фебруара 1891. по старом календару Српске новине, 17. марта 1890