Back

ⓘ Душан Шинигој




                                     

ⓘ Душан Шинигој

Душан Шинигој рођен је 7. новембра 1933. године у Дорнберку код Нове Горице. Гимназију је завршио у Новој Горици. Дипломирао је 1960. године на Економском факултету у Љубљани, након чега је радио као професор у Економској школи у Ајдовшчини. Члан Савеза комуниста Југославије постао је 1957. године.

Био је директор Школског центра за робни промет Нова Горица, републички посланик Просветно-културног већа, председник Извршног одбора основне заједнице образовања, члан Међуопштинског савета СК Словеније Нова Горица и секретар Комитета Општинске конференције СК Словеније Нова Горица.

Од 1978. био је потпредседник, а од 23. маја 1984. до 16. маја 1990. године председник Извршног већа Скупштине СР Словеније.

Након промена 1990. године, више није активно учестововао у политици. Године 2000. примио је златну медаљу због ангажовања око утемељења Радне групе Алпе-Адрија.

                                     
  • Вратуша април 1978 - јул 1980 Јанез Земљарич јул 1980 - 23. мај 1984 Душан Шинигој 23. мај 1984 - 16. мај 1990 Алојз Петерле 16. мај 1990 - април 1992
  • комуниста Словеније 9 Јанез Земљарич 1980 - 1984 Савез комуниста Словеније 10 Душан Шинигој 1984 - 1990 Савез комуниста Словеније Партија Социјалдемократске реформе
  • Земљарич јул 1980. 23. мај 1984. 9. Извршно веће Скупштине СР Словеније Душан Шинигој 23. мај 1984. 16. мај 1990. 10. Извршно веће Скупштине Р Словеније Алојз