Back

ⓘ Зорко Чанади




Зорко Чанади
                                     

ⓘ Зорко Чанади

Зорко Чанади, учесник НОР-а и генерал-пуковник ЈНА. У периоду од 1985. до 1987. године обављао је функцију начелника Генералштаба Југословенске народне армије.

                                     

1. Биографија

Рођен је 25. јула 1925. године у Ораховици. После завршене основне школе, постао је трговачки помоћник. Члан Комунистичке партије Југославије КПЈ постао је крајем 1943. године. Исте године ступио је у Народноослободилачку борбу и то у Осамнаесту бригаду НОВЈ где је био водни делегат и комесар чете. Од марта 1944. био је политички комесар батерије, дивизиона и батаљона.

Од 1945. до 1948. и од 1950. до 1953. био је на школовању у Официрској школи, Војном училишту противавионске артиљерије и Војној академији. Ратну школу ЈНА завршио је 1964. године. У чин генерал-мајора унапређен је 1972, генерал-потпуковника ванредно 1976. и генерал-пуковника превремено 1982. године.

У својој каријери обављао је више штабних дужности и то: начелник Оперативног одељења Оперативне управе Команде РВ и ПВО, начелник ПВО команде Пете армије и др. Више одговорних дужности обављао је и у војним школама: био је наставник, начелник катедре, начелник Школског центра ПВО и др. Генералштабне дужности обављао је у Управи артиљерије и Управи ПВО Генералштаба ЈНА, а био је и начелник управе ПВО и начелник Прве управе, уједно заменик начелника Генералштаба ЈНА. Начелник Штаба и уједно заменик команданта Прве армије био је од 1974. до 1978. године, а командант Пете армије од 1980. до 1985. године.

У периоду од 1. септембра 1985. до 15. септембра 1987. обављао је функцију начелника Генералштаба Југословенске народне армије.

Активна војна служба престала му је 31. децембра 1987. године. Преминуо је 24. августа 2003. године у Београду.

Носилац је бројних југословенских одликовања, међу којима су - Орден југословенске заставе са лентом, Орден заслуга за народ са златном звездом, Орден народне армије са ловоровим венцем, Орден за војне заслуге са великом звездом, Орден заслуга за народ са сребрним зрацима, Орден братства и јединства са сребрним венцем, Орден народне армије са златном звездом, Орден за храброст и Орден за војне заслуге са златним мачевима.

                                     
  • 24. мај 1982 - 1. септембар 1985. Претходник Бранко Мамула Наследник Зорко Чанади Председник Председништва СР Србије Период 17. децембар 1987 - 28. март
  • Међутим, исте те године ступио је тек основану аматерску дружину у Српском Чанаду Први пут је на сцени наступио у комаду Бела IV, краљ маџарски, приликом
  • наставили су и унуци проте Луке: Зорка Тодосић, Емилија Поповић, Милка Марковић и Лука Поповићи његове сестре Зорка Поповић - Премовић и Даница Поповић
  • адмирала Југословенске народне армије - Јанко Секирник, Тихомир Шарески, Зорко Чанади Драго Шток, Рахмија Каденић, Стеван Роглић, Драго Николић и Миодраг

Users also searched:

...