Back

ⓘ Андрија Мугоша




                                     

ⓘ Андрија Мугоша

Андрија Мугоша, учесник Народноослободилачке борбе, друштвено-политички радник СФР Југославије и СР Црне Горе и народни херој Југославије.

                                     

1. Биографија

Андрија Мугоша рођен је 22. децембра 1910. године у Доњој Горици код Подгорице. Потиче из сиромашне сеоске породице, која није имала средства да га школује, па он врло рано почиње да ради као грађевински радник.

Ускоро постаје активан члан омладинског и револуционарног радничког покрета. Године 1933. постаје члан Комунистичке партије Југославије. Партија му поверава одговорне задатке у Савезу комунистичке омладине Југославије и КПЈ. Године 1935. изабран је за члана Окружног комитета СКОЈ-а, а 1936. за члана Окружног комитета КПЈ за подгорички округ. Члан Привременог покрајинског комитета КПЈ за Црну Гору постаје 1939. године.

Због револуционарне активности често је хапшен и прогањан. Крајем 1940. године ухапшен је и интерниран у концентрациони логор у Смедеревској Паланци, где остаје све до пуча 27. марта 1941. године. Затим се враћа у Црну Гору и заједно са друговима врши припреме за оружану борбу, односно Тринаестојулски устанак.

                                     

1.1. Биографија Народноослободилачки рат

Од самог почетка Народноослободилачког рата налазио се у првим борбеним редовима. Истицао се вршећи многе одговорне војне и политичке функције. Као партијски и војно-политички руководилац истакао се у више борби, које су водиле јединице у којима је био. Као заменик комесара батаљона истакао се у борбама на тромеђи Црне Горе, Босне и Херцеговине јула 1942. године, а у марш-пробоју Пете пролетерске бригаде и Херцеговачког одреда јула и августа 1942. у борбама на Зеленгори, Трескавици и Забрђу, показао је велику храброст и чврстину. Као заменик комесара и партијски руководилац Пете пролетерске бригаде истакао се у многим њеним подухватима, нарочито у централној Босни и за време Четврте непријатељске офанзиве. Истакао се и у борбама на Неретви.

У току Народноослободилачке борбе налазио се на дужности помоћника комесара Пете црногорске пролетерске бригаде, а затим помоћника комесара Главног штаба НОВ и ПО за Црну Гору. Средином 1943. године изабран је за члана Покрајинског комитета КПЈ за Црну Гору, Боку и Санџак.

                                     

1.2. Биографија Послератна каријера

После ослобођења земље, наставља своју активност у изградњи социјалистичке Југославије. На оснивачком конгресу Комунистичке партије Црне Горе 1948. године, изабран је за организационог секретара Централног комитета. Члан Централног комитета Комунистичке партије Југославије постао је исте године, на Петом конгресу КПЈ.

Вршио је многе друштвено-политичке функције:

  • потпредседник Президијума Народне скупштине Црне Горе
  • потпредседник, а од 5. маја 1963. до 5. маја 1967. године председник Скупштине Црне Горе
  • потпредседник Владе НР Црне Горе

Био је савезни и републички посланик у више сазива. Био је члан Савета федерације од 1967. године.

Умро је 8. априла 2006. године у Подгорици.

Носилац је Партизанске споменице 1941. и других високих признања и одликовања. Орденом народног хероја одликован је 27. новембра 1953. године.

                                     
  • 1953 - 14. јул 1962. Филип Бајковић 14. јул 1962 - 5. мај 1963. Андрија Мугоша 5. мај 1963 - 5. мај 1967. Вељко Милатовић 5. мај 1967 - 6. октобар
  • Карло Мразовић одликован 9. маја 1945. године Андрија Мугоша одликован 11. јула 1945. године Душан Мугоша одликован 20. децембра 1951. године Владимир
  • одликован 1979. године Карло Мразовић 1902 - 1987 одликован 1963. године Андрија Мугоша 1910 - 2006 одликован 1975. године Коста Нађ 1911 - 1986 одликован 25
  • најистакнутијих црногорских политичара: Блажа Јовановића, Филипа Бајковића, Андрије Мугоше и осталих грађана у срединама у којима су радиле. Број женске конгрегације
  • изабрао Политбиро и руководство партије - Блажо Јовановић, политички и Андрија Мугоша организациони секретар. У Београду, од 12. до 14. октобра, одржан Четврти
  • скупштине НР Црне Горе Период 12. јул 1962 - 5. мај 1963. Претходник Блажо Јовановић Наследник Андрија Мугоша Народни херој од 27. новембра 1953. Одликовања
  • Скупштине СР Црне Горе Период 5. мај 1967 - 6. октобар 1969. Претходник Андрија Мугоша Наследник Видоје Жарковић председник Председништва СР Црне Горе Период
  • Светозар Вукмановић, Ђоко Пајковић, Крсто Попивода, Вељко Зековић, Андрија Мугоша Филип Бајковић, Пуниша Перовић, Саво Брковић, Војин Николић и Јово
  • одметничких банди. У сукобу са Поповићем, погинуо је оперативац УДБЕ Рако Мугоша 1920 - 1947 кога је Президијум Народне скупштине ФНРЈ 15. априла за заслуге
  • Владимир Милић Фрањо Михалић Ханс Мор Велиша Мугоша Вељко Наранчић Вера Неферовић Вера Николић Андрија Отенхајмер Јелица Павличић Стеван Павловић Бреда

Users also searched:

...