Back

ⓘ Светско првенство у стрељаштву 1897.

Светско првенство у стрељаштву 1897 је прво светско првенство у стрељаштву. Одржано је у Лиону, Француска, после успешног такмичења на Летњим олимпијским играма 1896. у Атини. Иако је Међународна стрељачка спортска федерација основана 1907., такмичења одржана до тада признају се као званична.

На 1. Светском првенству учествовали су спортисти из пет европских земаља, који су се само у мушкој конкуренцији такмичили у пет дисциплина гађања пушком слободног избора великог калибра ВК на даљину од 300 метара. Четири дисциплине су биле појединачне, а једна екипна.

Најупешнији такмичар био је Швајцарац Франк Жилијен који је освојио медаље у свим дисцилинама, од којих су 4 златне и једна сребрна.

1. Систем такмичења

Сваки стрелац је гађао у три става стојећи, клечећи и лежећи са по 3 х 40 метака у мету удаљену 300 метара. У сваком ставу могло се максимално постићи по 400 кругова. Сви резултати појединаца су се сабирали да би се добио победник у троставу појединачно, а ти резултати су се поново сабирали за све чланове једне екипе да би се добио екипни победник у троставу.

• Светско првенство у стрељаштву је међународно такмичење у организацији Међународне стрељачке спортске федерације енгл. International Shooting Sport Federation