Back

ⓘ Прва влада Војислава Коштунице




Прва влада Војислава Коштунице
                                     

ⓘ Прва влада Војислава Коштунице

Прва влада Војислава Коштунице је била на власти у Србији од 3. марта 2004. године до 15. маја 2007. године.

Ово је била мањинска влада. Коалициони споразум око Владе су склопили Демократска странка Србије, Г17+, Српски покрет обнове и Нова Србија. Владу је подржала и Социјалдемократска партија која је добила једно министарско место. Скупштинску већину мањинској влади је обезбедила Социјалистичка партија Србије.

Владу је изабрао шести сазив Народне скупштине Републике Србије, после Избора 28. децембра 2003. године.

Председник Владе био је Војислав Коштуница који је раније од 2000. до 2003. био председник СРЈ.

                                     

1. Нови Устав

Ова Влада је позната по доношењу новог Устава који је потврђен на референдуму 28. и 29. октобра 2006. На основу Устава и Уставног закона од тренутка његовог ступања на снагу морају се одржати нови парламентарни избори у периоду од 60 до 120 дана. Председник Србије Борис Тадић је расписао нове изборе 10. новембра 2006. и они су одржани 21. јануара 2007. године.

Ова Влада је наставила да обавља своје дужности као техничка, све док није успостављена нова Влада 15. маја 2007. године.

                                     

2. Промене у Влади

  • Министарка просвете и спорта Љиљана Чолић је поднела оставку због "афере Дарвин" 19. септембра 2004. па је на њено место дошао Слободан Вуксановић.
  • Министарка пољопривреде, шумарства и водопривреде Ивана Дулић-Марковић поднела је оставку на ту функцију 15. јуна 2006. Убрзо је 20. јуна 2006. изабрана на упражњено место потпредседника Владе, док је на њено место у министарству истог дана постављен Горан Живков.
  • Министар привреде Драган Маршићанин је после неуспеха на председничким изборима јуна 2004. године, када је као кандидат владајуће коалиције заузео четврто место, поднео оставку и крајем године послат за амбасадора у Швајцарску. Министарство је реструктурирано и променило име у Министарство за индустрију и приватизацију и на његово чело је 19. октобра 2004. дошао Предраг Бубало, дотадашњи министар за економске односе с иностранством. На његово место у министарству тада је дошао Милан Париводић.
  • 1. октобра 2006. сви министри из странке Г17+ су поднели оставке након прекида преговора о придруживању Србије Европској унији. То су били: Ивана Дулић-Марковић, Млађан Динкић, Горан Живков и Томица Милосављевић.
  • После референдума у Црној Гори, 3. јуна 2006. престала је да постоји државна заједница Србија и Црна Гора, па је дошло до промене структуре Владе. Додата су још два министарства: министарство спољних послова на чијем је челу био Вук Драшковић из СПО и министарство одбране на чијем је челу био Зоран Станковић, нестраначка личност.
  • Потпредседник Владе Мирољуб Лабус поднео је оставку 3. маја 2006. након што је Европска унија суспендовала преговоре о придруживању са тадашњом државном заједницом Србија и Црна Гора. Убрзо је 13. маја 2006. поднео оставку и на место председника странке Г17+.
                                     

3. Види још

  • Избори за народне посланике Републике Србије 2003.
  • Избори за председника Србије 2004.
  • Шести сазив Народне скупштине Републике Србије
  • Устав Србије из 2006. године
                                     
  • 2006. године, тадашњи председник Владе Републике Србије Војислав Коштуница Дуг је 658 метара, а у његову обнову Влада Србије и Железнице Србије уложиле
  • Друга влада Јована Авакумовића је била влада Краљевине Србије од 11. јуна 1903. до 25. јуна 1903. Други пут је Авакумовић постао председник владе одмах
  • Војислав Коштуница председник Савезне Републике Југославије - одликован 7. октобра 2000. По преузимању дужности иако одликован, Војислав Коштуница је
  • листа  Демократска странка Србије - Нова Србија - Војислав Коштуница Први на листи и носилац листе је лидер ДСС - а Војислав Коштуница а други на листи је председник НС - а
  • univerziteta Jejl. Pre sedam godina je svoje usluge ponudio vladi tadašnjeg premijera Vojislava Koštunice ali je odbijen. Posle diplome na Jejlu je radio u njujorškoj
  • победу Војислава Коштунице у првом кругу избора за председника Савезне Републике Југославије честитајући му победу. Војислав Коштуница је постао први изабрани
  • догађаја од 5. октобра 2000, када је званично потврђена победа др Војислава Коштунице над Слободаном Милошевићем на изборима за председника Савезне Републике
  • Списак влада Србије Влада Момира Булатовића НАТО бомбардовање СРЈ Кумановски споразум Закон о универзитету 1998. године Марјановићева влада најбројнија
  • потписали тадашњи председник СРЈ, Војислав Коштуница високи представник ЕУ Хавијер Солана, потпредседник савезне Владе Мирољуб Лабус, премијер Србије Зоран
  • Уколико сте тражили његовог стрица, погледајте чланак Војислав Д. Михаиловић. Војислав Михаиловић Београд, 3. септембар 1951 је српски политичар, потпредседник

Users also searched:

...