Back

ⓘ Благоје Аџић




                                     

ⓘ Благоје Аџић

Благоје Аџић је рођен 2. септембра 1932. године у селу Придворица, општина Гацко. Чак четрдесетдва члана породице Аџић, укључујући и генералове родитеље, два брата и сестру, убиле су на Божић 7. јануара 1942. године комшије усташе муслимани. После завршетка трећег разреда индустријске школе, завршио је Школу за активне официре везе 1953. године. Након тога Школу страних језика ЈНА - 1966, Вишу војну академију "Фрунзе" у Совјетском Савезу - 1969, Ратну школу ЈНА - 1973, и Школу општенародне одбране - 1987. године.

Обављао је следеће командне дужности: командир вода у Гарди, командант корпуса, командир чете у 166. гардијском пуку, командант Првог и Трећег пешадијског батаљона Четвртог пролетерског пешадијског пука, командант 168. пешадијског пука, командант 168. пешадијске бригаде, командант 25. и 26. пешадијске дивизије, и командант 52. корпуса.

Постао је заменик команданта Седме армије 1986. године и на тој дужности био до 1987, те заменик начелника Генералштаба Оружаних снага СФРЈ до 1989.

За начелника Генералштаба Оружаних снага СФРЈ именован је 29. септембра 1989. године, и на тој дужности био до 27. фебруара 1992. године.

Заступао је савезног секретара за народну одбрану у периоду 27. фебруар - 8. мај 1992.

У чин генерал-мајора унапређен је 1982, генерал-потпуковника 1987, и генерал-пуковника 1989.

Одликован је Орденом заслуга за народ са златном звездом и многобројним војним одликовањима. Генерал Аџић је умро у Београду, 1. марта 2012. године. Сахрањен је на Централном гробљу у Београду уз војне почасти 3. марта 2012.